Leveret af Google OversætOversæt

Ønsker du at blive medlem af Gentofte Svømmeklub?

Bliv medlem her


Klubmodul henter siden
Voksen Begynder
VB01
Vejledning
1. Er det første gang du tilmelder dig? Så skal du oprette en profil her  
2. Ellers skal du logge ind for at tilmelde dig.
Info

Voksen Begynder


Målgruppe: Et hold for voksne, som kan bevæge sig rundt i 25m bassinet, dog uden nogen særlige svømmefærdigheder. Holdet er for dem som ønsker færdigheder indenfor stilarterne crawl, rygcrawl og brystsvømning.


Lokation: Holdene svømmer i Kildeskovshallen (25m bassinet).


Undervisningen: Voksen Begynder er et svømmehold for voksne,  arbejder videre med svømningens grundlæggende færdigheder; vejrtrækning, balance, bevægelse og elementskifte. Arbejdet med de grundlæggende færdigheder understøtter arbejdet med stilarterne crawl, rygcrawl og brystsvømning. Vi starter arbejdet i crawl og inddrager undervejs rygcrawl og brystsvømning i takt med holdets udvikling.

Undervisningen er tematiseret, hvilket betyder, at vi fokuserer på ét område ad gangen – fx benarbejde, vejrtrækning eller balance – for at sikre en solid og tryg læring. Der arbejdes med både teknik og de nødvendige færdigheder for at opnå sikkerhed og flow i vandet. Vi forsøger at undervise holdet fra flere vinkler for at få alle med, f.eks. undervises stilarten både med afsæt i bensparket og armtaget, hvor vi i børnene primært tager afsæt i at lære stilarter ud fra bensparket.

Holdet træner én gang om ugen i 45 minutter, og der tages hensyn til, at deltagerne kommer med forskellige forudsætninger.


Voksen start: Vi har et hold (Voksen Start) i børnebassinet om tirsdagen kl. 20.00-20.45 (VS01) for de svømmere som ikke er fortrolig med vandet og skal vænnes til at være i vandet og få hovedet under vand.

 

Planlagte aflysninger og skoleferier: 

Vi gør opmærksom på at der er planlagte aflysninger i forbindelse med afholdelse af klubevents i løbet af sæsonen – se datoer for planlagte aflysninger her: https://gentofteswim.dk/ingen-undervisning-pga-staevner

Samtidig gør vi opmærksom på at vores svømmeskole følger skolernes ferieperioder, dog med længere sommerferie og juleferie – se feriekalender her: https://gentofteswim.dk/cms/visluk.aspx

 
Læs mere

Voksen begynder 45 min. fra kl. 20.00-20.45

Startdato
27.08.2025
Slutdato
10.06.2026
Tid/Sted
Onsdag 20:00-20:40 Kildeskovshallen, 25 meter bassin
Pris
2400,00 kr.
Gebyr
300,00 kr..

Facebook

Hovedsponsor

Samarbejdspartnere

Sponsorer